eCux

Coś więcej niz litera!

Biomasa jest to temat, który w ostatnim czasie budził wielkie kontrowersje.

Biomasa jest to temat, który jakiś czas temu budził spore kontrowersje. Obecnie związane z nim emocje trochę ostygły, niemniej jednak należy nieco bliżej przypatrzeć się tej sprawie. Kto wie, być może to faktycznie przyszłościowa pieśń? Nigdy nic nie wiadomo, ponieważ różnorakie rzeczy się zdarzają i niczego oczywiście nie możemy wykluczyć.

Biomasa, jak wiadomo, jest stosowana do celów energetycznych. Drewno o nieco niższej jakości technologicznej czy drewno odpadowe, oleje roślinne i zwierzęce, specjalnie hodowane wodorosty, osady ściekowe, odchody zwierzęce, słoma oraz makuchy, wierzba wiciowa, topinambur, róża wielokwiatowa lub również niektóre trawy wieloletnie to zazwyczaj wykorzystywane surowce do tworzenia biomasy.

A teraz słów kilka na temat zalet oraz wad takiej biomasy. Oczywiście jej ogromną zaletą jest to, że jest powszechnie dostępna, a spalanie jej jest uważane za korzystniejsze dla naszego środowiska aniżeli spalanie ropy czy węgla, bo zawartość pierwiastków szkodliwych w biomasie jest zdecydowanie niższa niż w spalanym węglu. Ważne jest również to, że biomasa jest ogólnodostępna. Ale są także a także wady tegoż paliwa. Ma ono małą gęstość i dlatego to utrudnienie podczas transportowania, jak również w przechowywaniu.

Nie do odparcia jest również stwierdzenie, że biomasa posiada mniejsza wartość energetyczną aniżeli paliwa kopalne.

Każdy z nas więc może osobiście wyrobić sobie własne zdanie jeśli chodzi o ten temat.

Zobacz więcej: Dariusz Maciński